با شفافیت راه رانت بسته می گردد

20 خردادماه امسال، گزارشی در زمینه دغدغه ها و انتقاد کارشناسان همزمان با تدوین سند صادرات نرم افزار در صفحه فناوری روزنامه ایران منتشر شد. در پی انتشار این گزارش حمیدرضا احمدیان مدیر کل نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال مطلبی به این دغدغه ها و انتقاد های کارشناسان پاسخ داد.

با شفافیت راه رانت بسته می گردد

ارتقای تراز عملکردی نقطه قوت

در گزارش چاپ شده با تیتر سند صادرات نرم افزار تدوین شد کارشناسان به نبود آمار درست از میزان صادرات نرم افزار اشاره داشته و به نوعی این کارشناسان معتقد بودند آمار دقیقی از میزان صادرات وجود ندارد و بعضی با ارائه آمار غیرواقعی به دنبال استفاده از تسهیلات دولتی خواهند بود که حمیدرضا احمدیان مدیر کل نوآوری و فناوری در پاسخ به این انتقاد می گوید: اینکه گفته می گردد ما آمار دقیقی از میزان صادرات نداریم صحیح نیست، چرا که بخش خصوصی با ارسال مستندات واقعی به کمیته ماده 19 سازمان توسعه تجارت ایران، توانسته از مزایا و امتیازات موجود در بخش صادرات فاوا بهره مند گردد و به نوعی شرکت ها می توانند طبق قوانین تجاری کشور با تأیید مستندات که فرآیندها و الگوی مشخصی دارد، از حمایت های پیش بینی شده و مشوق های صادراتی استفاده نمایند و قطعاً همه پروسه با دقت نظر کارشناسان انجام می گردد.

احمدیان در ادامه اضافه نمود: به اعتقاد من اگر شرکت ها در تراز اقتصادی و اسناد کاری، صادرات واقعی خود را نشان دهند، بهتر می توانند با مخاطبین خود از جمله سرمایه گذاران داخلی و بین المللی ارتباط برقرار نمایند بنابراین ثبت اطلاعات مرتبط با صادرات و اسناد مثبته اقتصادی، تأثیر بسزایی در ارتقای تراز عملکردی شرکت ها می گذارد و به عنوان یک نقطه قوت در کارنامه آنها به حساب می آید.

مدیر کل نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه در حال حاضر آیین نامه اجرایی حمایت از صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی در کشور وجود دارد، گفت: طبق این آیین نامه مشوق ها، مجوزها و حتی موارد همچون معافیت های اقتصادیاتی را برای صادرنمایندگان در نظر گرفته می گردد. در ماده 1 آیین نامه اجرایی حمایت از صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی به صادرات خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز اشاره و در گذشته بعضی موارد صادرات نرم افزار نیز در کمیته ماده 19 آن طرح و اجرایی شده است و این موارد نشان می دهد که بخش صادرات نرم افزار نیز دارای ساز و کار است. اما باید اذعان داشت که در حوزه صادرات نرم افزار خلأهایی وجود دارد بنابراین هدف از تدوین سند جدید صادرات نرم افزار این است که فرآیندی سیستماتیک برای ثبت و تسهیل صادرات نرم افزار و خدمات فاوا و پیش بینی مشوق ها و حمایت های مناسب در این خصوص ایجاد گردد تا علاوه بر اطلاع از میزان صادرات در این بخش امکان تدوین برنامه های اجرایی برای برطرف نقاط ضعف و تقویت توانمندی های داخلی در این بخش فراهم گردد.

دیدن نیمه خالی لیوان برابر با تضعیف برنامه ملی

یکی از انتقادهایی که به تدوین سند صادرات نرم افزار شد این است که حمایت های دولتی موجب ایجاد رانت می گردد و آنهایی که واقعاً امکان صادرات محصول خود را دارند از این غافله عقب می مانند. مدیر کل نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات در پاسخ به این انتقاد گفت: انتقادها و اعلام دغدغه های کارشناسان از روی دلسوزی است اما آنها نباید تنها نیمه خالی لیوان را ببینند و مقاومت در برابر آن باعث تضعیف برنامه های ملی خواهد شد.

وی با بیان اینکه کسب و کار واقعی از شفافیت استقبال می نماید، اضافه نمود: در این سند بجد به دنبال ایجاد فرآیند سیستماتیک توأم با شفافیت هستیم و می خواهیم آن را به صورت شفاف اجرایی کنیم تا فضایی برای رانت و سودجویی ایجاد نشده و منجر به سلب اعتماد و تضییع حقوق بخش خصوصی فعال و فراورینماینده واقعی نگردد، چرا که اصولاً رانت و سودجویی جایی به وجود می آید که شفافیت و نظام مندی درستی وجود نداشته باشد و ما می خواهیم با کمک بخش خصوصی این نگاه و فرآیند سیستماتیک را ایجاد نموده و از بروز اقدامات غیرشفاف و سودجویی های احتاقتصادی جلوگیری کنیم.

تکمیل چرخه توسعه با شناسایی نقاط قوت و ضعف

یکی دیگر از انتقادها و دغدغه های بخش خصوصی حوزه نرم افزار این است که به دلیل نبود حمایت های صحیح در گذشته، محصولات باکیفیت در حوزه نرم افزار برای صادرات در کشور اندک است. احمدیان در پاسخ به این دغدغه نیز گفت: شاید بعضی از منتقدین بر این اعتقاد هستند که هنوز کیفیت محصولات فراوریی داخل در حد استانداردهای جهانی نرسیده است بنابراین فعلاً تدوین این سند ضرورت ندارد اما باید گفت در صورت تدوین یک آیین نامه با نگاه درست و ایجاد جهت صحیح هدایتی و حمایتی برای شناسایی بازارهای خارجی و ورود به آنها، شرکت های داخلی ترغیب به حضور در بازارهای خارجی و انجام صادرات نرم افزار خواهند شد.

مدیر کل نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات در ادامه اضافه نمود: یکی از ضرورت ها برای ورود و ماندگاری در بازارهای خارجی، رعایت استانداردهای بین المللی و الزامات کیفی بازار هدف است که همین امر منجر به ارتقای کیفیت محصولات داخلی در حوزه نرم افزار و خدمات فاوا شده و به ورود گسترده تر ما به بازارهای بین المللی کمک بیشتری خواهد نمود. بنابراین اقدام ها به نوعی مکمل یکدیگر هستند از سوی دیگر باید به توسعه بسترهای جذب دانش و فراوری با کیفیت تر مطابق با بازار هدف بپردازیم و متدهای دقیق و هوشمندانه و مستند با هر بازار داشته باشیم و سند را یک نگاه ابزاری و حمایتی مؤثر ببینیم.

راه چاره های جایگزین برای مقابله با تحریم

احمدیان در پاسخ به یکی دیگر از دغدغه های کارشناسان مبنی بر اینکه در شرایط تحریم امکان تبادل اقتصادی وجود ندارد و اینکه آیا در این سند به آن توجه شده است یا خیر نیز گفت: درست است که بعضی مسائل مانند تحریم ها سبب بروز بعضی مسائل فنی در نقل و انتقال پول و پرداخت های آنلاین شده است و خود یکی از چالش های اصلی صادرنمایندگان محسوب می گردد و باید برای برطرف آن چاره اندیشی کرد و ما با جدیت به دنبال راه های جایگزین هستیم.

وی اضافه نمود: علاوه بر این ضروری است تا با توجه شرایط موجود، مطالعات کافی برای تدوین مدل های مناسب جهت ورود به بازار هدف از قبیل ورود مستقیم یا همکاری مشترک با شرکت های خارجی پیش بینی گردد. اما بجز مسائل سیاسی، برای کسب سهم از بازارهای بین المللی بعضی پیش نیازها وجود دارد که ما همچنان در دستیابی به آنها مسائلی داریم. از جمله مهم ترین این الزامات می توان به ارتقای توان فراوری متناسب با بازار هدف، آشنایی با ادبیات مذاکره و اصول قراردادهای بین المللی، مدیریت صحیح پروژه های بین المللی، تدوین سناریوهای ماندگاری در بازار و... اشاره نمود که ضروری است تا با تقویت نهادهای تسهیلگر برای برآورده سازی آنها اقدام کنیم.

احمدیان در سرانجام تأکید کرد هر آیین نامه باید ذات اجرایی داشته باشد تا اهداف مدنظر و پیش بینی شده آن محقق گردد به همین دلیل کوشش شده تا پیش نویس آیین نامه با توجه به این نکته مهم تدوین گردد ولی با این حال از همه کارشناسان، فعالان و صاحبنظران نیز دعوت می کنیم تا با ارائه نظرات کارشناسی و دیدگاه های خود ما را در تکمیل آن کمک نمایند.

منبع: ایران آنلاین

به "با شفافیت راه رانت بسته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شفافیت راه رانت بسته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید