تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران

به گزارش وردپرسی ها، برخی مواد شیمیایی خاص نظیر فتالات ها، پارابن ها و فنول ها در طیف وسیعی از محصولات نظیر عطرها، صابون ها، شامپوها، لاک ها، لوازم آرایش، خمیردندان، اسپری های مو و لوسیون ها پوست یافت می شوند.

تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران

کیم هارلی، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: این مواد شیمیایی به وسیله جذب توسط پوست یا به وسیله استنشاق یا بلعیدن (نظیر رژلب) وارد بدن می شوند. زمانیکه وارد بدن می شوند، به سرعت متابولیز شده و سپس به وسیله ادرار دفع می شوند.

به گفته هارلی، مطالعات حیوانی قبلی نشان داده بودند که قرارگیری منظم در مقابل این مواد شیمیایی می تواند موجب اختلال در زمان بندی بلوغ گردد.

حال تیم تحقیق دریافته است هر چقدر میزان مواد شیمیایی در بدن مادران یا دختران بیشتر باشد، زمان بلوغ در دختران زودتر خواهد بود، اما چنین رابطه ای در مورد زمان بلوغ پسران مشاهده نشده است.

پژوهشگران در این مطالعه، داده های مربوط به زنان باردار بین سال های 1999 تا 2000 را آنالیز کردند. این زنان دو بار در طول بارداری آزمایش خون داده بودند.

همچنین وضعیت 338 کودک این زنان تا سن نوجوانی براساس نمونه ادرارشان در سن 9 سالگی آنالیز شد. سپس آغاز بلوغ شان بین سنین 9 تا 13 سالگی به طورمنظم آنالیز شد.

محققان دریافتند به ازای دو برابرشدن میزان فتالات های نمونه خون زنان، زمان بلوغ دختران شان 1.3 ماه زودتر آغاز می شد.

همچنین تعیین شد دو برابر شدن میزان پارابن موجب می گردد زمان بلوغ دختران یک ماه زودتر آغاز گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید