خبرنگاران معاون رئیس جمهوری : وابستگی به نفت دو سوم کاهش یافته است

مشهد-خبرنگاران- معاون رئیس جمهوری گفت: از مجموع 148 هزار میلیارد تومان منابع نفتی موجود در بودجه امسال دو سوم آن را از بودجه امسال خارج نموده ایم و به همین میزان وابستگی کشور به نفت کاهش یافته است.

خبرنگاران معاون رئیس جمهوری : وابستگی به نفت دو سوم کاهش یافته است

محمد باقر نوبخت شامگاه پنجشنبه پس از حضور در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران اضافه کرد: منابعی که از فروش نفت در بودجه پیش بینی شده بود حدود 148 هزار میلیارد تومان بود اما برای اینکه بودجه را از نوسانات قیمت نفت و صادرات آن خارج کنیم الان در بهترین شرایط، وابستگی بودجه امسال به نفت را به حدود 55 هزار میلیارد تومان کاهش داده ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر تداوم کاهش وابستگی به نفت در بودجه سالهای آینده کشور ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه در محورهای ایجاد درآمدهای پایدار به جای نفت، صرفه جویی در هزینه های موجود، ثبات سازی اقتصادی و تقویت صندلی نهادی بودجه و ارتباط بودجه با سایر دستگاه ها پیگیری می گردد.

معاون رئیس جمهوری گفت: 24 برنامه برای کاهش و در حقیقت قطع وابستگی کشور به بودجه نفت در نظر گرفته شده است که 11 برنامه در امسال و 13 برنامه نیز در سال آینده عملیاتی خواهد شد و برنامه های یاد شده در حال حاضر در پایگاه اینترتی سازمان برنامه و بودجه بارگذاری شده است و امیدواریم کارشناسان نظرات خود را در این خصوص به ما منعکس نمایند تا از نظرات آنها در شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جهت تصویب برنامه های یاد شده بهره برداری کنیم.

نوبخت ابراز امیدواری کرد با ادامه همین روند طی سالهای آینده وابستگی بودجه کشور به نفت به طور کامل از بین برود.

وی همچنین به دو سفر رئیس جمهوری به خراسان رضوی اشاره و بیان نمود: مصوبات سفر نخست دو هزار میلیارد تومان بود که بالغ بر دو هزار و 400 میلیارد تومان پرداخت شد، البته بعضی طرح ها به جهات متعدد هنوز احتیاجمند مساعدت های اقتصادی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سفر اردیبهشت ماه سال قبل رئیس جمهوری نیز طی مذاکرات و تفاهم های اجرا شده یاری هزار و 700 میلیارد تومانی برای توسعه استان در نظر گرفته شد که تاکنون 946 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

نوبخت در رابطه با اشتغالزایی در سال رونق فراوری گفت: 32 هزار میلیارد تومان برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی در کشور طی هشت برنامه پیش بینی شده است که بین دستگاه های مختلف دراین خصوص توافق شده و 20 درصد بودجه آن نیز بین هشت دستگاه اجرا نماینده برنامه پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تا کنون بالغ بر دو هزار و 300 میلیارد تومان برای اشتغالزایی در خراسان رضوی اختصاص یافته است گفت: اعتبارات جاری و عمرانی استان در مقایسه با سال گذشته به ترتیب هشت و 80 درصد افزایش داشته است.

نوبخت ادامه داد: برای پیشرفت کار نمی توان از روش متمرکز گذشته استفاده کرد لذا این سازمان آماده است تا همه اختیاراتی که استانها برای برنامه های خود احتیاج دارند را به آنها واگذار کند و امروز در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی خراسان رضوی این موضوع به عنوان یکی از مصوبات جلسه تصویب شد.

3221/ 1922

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران معاون رئیس جمهوری : وابستگی به نفت دو سوم کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون رئیس جمهوری : وابستگی به نفت دو سوم کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید