متاسفیم جا ماندی در کن 2019؛ بازگشت لوچ با نقدی تند به اقتصاد بریتانیا

فیلم سینمایی متاسفیم جا ماندی (Sorry We Missed You) اثر کن لوچ از جمله فیلم هایی است که روز گذشته در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمدند. متاسفیم جا ماندی از مجموعه منتقدان بین المللی اسکرین نمره 2.5 از 4 گرفته است.

متاسفیم جا ماندی در کن 2019؛ بازگشت لوچ با نقدی تند به اقتصاد بریتانیا

کن لوچ از چهره های شاخص سینمای دنیا و یکی از مشهورترین کارگردان های بریتانیایی است که تا به حال دو بار نخل طلای جشنواره کن را برای فیلم های بادی که کشتزار جو را تکان می دهد (The Wind That Shakes the Barley) و اینجانب، دانیل بلیک (I, Daniel Blake) تصاحب نموده است.

در فیلم های لوچ مسائل اجتماعی همچون فقر و تضادهای طبقاتی نقش بسیار پررنگی دارند. فیلم جدید او تحت عنوان متاسفیم جا ماندی هم به یکی دیگر از این مسائل یعنی قراردادهای صفر ساعت (Zero-hour contracts) می پردازد. این قراردادها به مدلی از قرادادهای پاره وقت در بریتانیا اشاره دارند و براساس آن ها پرسنل صرفا هر وقت به آن ها احتیاج باشد در محل کار حاضر می شوند و نه لزوما ساعاتی ثابت و معین در هفته. بر همین اساس ممکن است میزان دریافتی آن ها در ماه نیز تغییر کند. منتقدان این قراردادها معتقدند چنین برخوردی با نیروی کار باعث به حداقل رسیدن امنیت شغلی خواهد شد.

فیلم جدید لوچ درباره دو شهروندی است که زندگی شان از وضعیت مالی بریتانیا و قراردادهای صفر ساعت متاثر شده است.

لی مارشال منتقد اسکرین دیلی علاقه کن لوچ به مسائل سیاسی و شفقت انسانی آثار او را در این فیلم برجسته می داند و معتقد است اثر جدید او نقد تندی است به اقتصاد فعلی دنیا و بریتانیا، همانطور که درامی پویا است درباره یک خانواده دوست داشتنی در آستانه نابودی.

لی مارشال متاسفیم جا ماندی را یکی از بهترین آثار کن لوچ ارزیابی نموده و می نویسد: این اثر ادای دینی است درخشان به مجموعه همکاری های لوچ و پاول لاورتی و نمونه ای استادانه از اینکه چطور با مجموعه ای از نابازیگران می توان اثری همدلی برانگیز را کارگردانی کرد.

پیتر بردشاو منتقد نشریه گاردین فیلم کن لوچ را ضربه ای سخت و باشکوه به مساله قراردادهای صفر ساعت در بریتانیا دانسته و معتقد است کن لوچ کارگردان اینجانب، دانیل بلیک با اثر جدیدش کارنامه کاری خود را از گذشته نیز درخشان تر نموده است.

بردشاو می نویسد: کن لوچِ کارگردان و پاول لاورتیِ فیلم نامه نویس با بیانیه ای پرشور از قلب بریتانیای مدرن بازگشتی طوفانی به کن داشته اند… فیلمی که در ادامه سنت قبلی فیلم سازی لوچ قرار می گیرد و به دزدان دوچرخه ویتوریو دسیکا می رسد… او مانند اثر قبلی اش اینجانب، دانیل بلیک هزینه انسانی مدلی از توسعه مالی را نشان می دهد که ما به عنوان یکی از واقعیت های زندگی پذیرفته ایم.

دیوید رونی منتقد هالیوود ریپورتر با اشاره به اینکه کن لوچ کارگردانی 82 ساله است می نویسد: او در سن 82 سالگی در حال ساختی بخشی از بهترین بخش های کارنامه کاری خود در متاسفیم جا ماندی است. درامی مملو از همدلی انسانی و رنج ها و دل شکستگی های روزمره که صحنه های قدرتمندش در لحظاتی که فیلم به اوج می رسد واقعا نفس را بند می آورند.

در ادامه می توانید امتیازات مجموعه منتقدان بین المللی را به فیلم های اکران شده در جشنواره کن 2019 ببینید. این جدول در روزهای آینده باقی مانده تا پایان جشنواره تکمیل می گردد:

منبع: دیجیکالا مگ

به "متاسفیم جا ماندی در کن 2019؛ بازگشت لوچ با نقدی تند به اقتصاد بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متاسفیم جا ماندی در کن 2019؛ بازگشت لوچ با نقدی تند به اقتصاد بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید